Преминете към съдържанието

Добре дошъл гост

Моля те Влизам или регистрирам

Кога е Лазаровден през 2024

Тази година датата на Лазаровден е 27 април 2024 година.

На следващият ден е Цветница- 28 април, а следващата седмица е и Великден.

Както винаги празниците Лазаровден и Цветница вървят ръка за ръка и носят радост, светлина и красота.

На осмият ден преди Великден по традиция честваме Лазаровден. Празникът, заедно с Цветница, е от „подвижните“ тъй като за изчисляването на Великден и празниците около него има няколко условия. Велиден е в първата неделя след първото пълнолуние след пролетно равноденствие. Българската църква празнува по т.нар. „стар стил“, така че към пролетното равноденствие се прибавят допълнителни дни. Ако сте се чудили защо католиците празнуват по-рано от православните християни – това е причината, а именно спазването на нов и стар стил.

Лазаровден е един от най-хубавите празници. Свързваме го с началото на пролетта, идването на по-топли дни и хубавите ни лазарки, разбира се.

Традиции и обичаи на Лазаровден

На този ден църквата чества възкръсването на Лазар.  Според Библията действията на Исус около гроба на мъртвия Лазар предизвикват гнева на еврейските първосвещеници.

Чрез своите постояни настоявания те успяват да убедят представителя на римската власт Пилат Понтийски. Той дава одобрение на враговете на Христос. Същите тези Исусови противници го осъждат на смърт, но смъртната присъда е изпълнена от римляните.

Денят на свети Лазар е разпространен по цялата територия на България. Главните герои на този празник са девойките. С извършването на обичая лазаруване малкото момиченце става мома и вече не е дете. Веднъж взела участие в лазаруването всяка една девойка може вече да се омъжи.

Обичаят много напомня за коледуването, където вземат участие младите несемейни момци.

Обикновено едно село има няколко лазарски групи. По-рядко се среща в едно село всички момичета да лазаруват. Бъдешите лазарки се събират предварително, за да си припомнят стари и да усвоят нови песни посветени на този празник.

На самия празник Лазаровден момичетата обикалят къщите на хората като изпълняват различни песни. Повечето от песните не се повтарят, защото те се изпълняват в зависимост от социалното положение на човека в семейството и обществото. Тези песни се пеят за здраве и берекет.

Лазарските песни са съпроводени от ритуални хора и ръченици. Ако случайно лазарките пропуснат някоя къща, то според народната вяра стопаните на този дом ще бъдат сполетени от нещастие. Обикновено това става случайно, а не нарочно.

По традиция се избира една мома за водач – буенец. Тя събира лазарската група и подготвя песните. Облечена е с празнична носия, но понякога може да облече и премяна за млада омъжена невеста.

За разлика от другите момичета водачката облича не женска, а мъжка риза. Върху разпилените си коси носи калпак. А с буенеца върви и булка. Обикновено за булка се избира момиче, чиято възраст е не по-малка от 8-10 години. То задължително трябва да е от семейство в което и двамата родители да са живи. Това дете е облечено в булченска премяна и е забулено с невестенско було.

При изпълнение на ритуалните танци участничките в тези игри застават едни срещу други и пеят, а в средата се намират буенеца и булката. По време на ритуала буенеца замахва със сабя, секира или обикновена пръчка над главата на булката. След това хвърля кърпа към стопанка, която от своя страна завързва в нея пари.

В същото време тя дарява буенеца, булката и останалите участнички с яйца и брашно. Тези яйца по-късно ще бъдат боядисани от момичетата за Великден. След като приключи обредния танц домакинята изнася сито, което търкулва и по това се гадае каква ще бъде годината.

 Поверия за Лазаровден

Поверието гласи, че магията на словото ще помогне не само на девойчето да премине в групата на момите, но и на пролетта да смени зимата.

 Обикновено стопанката на къщата търкулвала сито пред лазарките. Според това как ще падне се гадаело за бъдещето плодородие. Или докато лазарките играели, ги посипвала с жито и те се завъртали с думите:

Завърти се Лазаре, че да се въдят пчелите, да се агнят агънца, да се телят теленца…

 Било задължително и стопанката да дари лазарките и със сурово яйце, а то има много важна роля в народната вяра. От една страна е символ на безсмъртието, а от друга – с него могат да се гадаят тайните на съдбата и да се развалят магии.

Кой празнува на Лазаровден

На Лазаровден празнуват: ЛАЗАР, ЛАЗО, ЛАЗАРИНА, ЛАЗАРИНА,, ЛАЗАРКА, ЛАЛКА, ЛАЛКО, ЛАЛО, ЛАЛА, ЛАЛЬО, ЛАЛЮ.

Картички за Цветница

Вашата количка

Вашата количка в момента е празна